הדרך שלא נבחרה

הימים, ימים קשים. ימים של סגר מפנים ומחוץ, להישאר בתוך הבית ולא לצאת זה קשה, לצאת החוצה ולגלות שהחוץ גם הוא מחניק ומשרה אווירה מתוחה – זה אפילו עוד יותר קשה.

איור יפה שראיתי אומר: אם אתה לא יכול ללכת החוצה – לך פנימה (באנגלית זה נשמע יותר טוב). אולי זו באמת האפשרות היחידה למצוא מרחבים בתקופה הזו- לצלול למרחבי הנפש, להכיר את הנופים הפנימיים.

הרבה מילים נאמרו על ההתמודדות עם משבר הקורונה, בציבור הכללי ובציבור החרדי. אני רוצה להציע נקודת מבט אחת שאני מזהה אותה חוזרת וצפה בשבועות האחרונים.

'אסור לסגור חיידרים', 'איזו צורה יש לתפילה בלי מניין', 'איך אפשר להשאיר טלפון פתוח בשבת', 'פסח בלי לנקות הוא לא פסח', האמירות האלה, ששמעתי רבות מהן בימים האחרונים, עלולות להשפיע לרעה על ניהול המשבר, כפי שכבר ראינו לצערנו. אבל לא על הנקודה הזו אני רוצה לדבר.

אני רוצה לדבר על המקום ההוא, שהתמכר לצורה החיצונית של ההוויה. המקום שבו חושב שהשלם שווה בדיוק לסך חלקיו.

שבת היא לא סך מצוותיה והלכותיה. שבת היא רעיון עמוק, מופשט ויסודי, שאין די בקיום פורמלי שלו כדי לתפוס את מרחביו ועוצמתו. נכון הוא שהלכות שבת נכתבו על בסיס הרעיון הזה, וכדי להעביר בתוך כלי ממשי את הרעיון המופשט, אבל רק כשהכלי שקוף וזך ניתן לראות את תכולתו. כשהכלי אטום – מבט חיצוני לא יוכל לחדור ולראות את מה שצפון בתוכו.

במילים של נמשל: מעשה לכשעצמו לא בהכרח יביא להבנה. הוא יכול לעורר רגש של טקס או של אקסטזה, אך הרגש הזה אינו מיוחד לרעיון האינדיבידואלי, הוא רגש שיכול להתעורר מכל ריטואל שהוא. כדי שמעשה יביא לחיבור לעומק שהוא מייצג – יש להעמיק בשורשיו, לשאול את עצמנו: מדוע כך ולא אחרת, להרחיב את אפיקי הדעת ולהגיע לקו העדין הזה, שבו נושקים שמים וארץ, רעיון וקיום.

אולי זו ההזדמנות לשאול את עצמנו: מה מתוך מה שאנחנו מקיימים – הוא חי ורענן, מחובר לשורש ויונק ממנו, ומה – הוא חומר מנותק, שמזמן לא מחובר למהות, ורק רובץ ותופס מקום במרחב המציאותי?

האם יש רק דרך אחת לבטא אמת גדולה, או שאמת גדולה – כוחה הוא בשיח ההדדי שלה עם החוויה, עם המציאות המשתנה?

לא אחד – יכול להעיד ולתת תוקף להרבה מאד 'כן'. היכולת לזהות דרכים רבות במפה, ולהבין כיצד לנווט לעיתים דווקא מדרך צדדית – היא שמעידה על כך שהדרך עצמה לא הפכה לאליל. שאנחנו לא סוגדים לפסיעות הרגליים שלנו בדרך, כי אם נאמנים לרוח המפעמת בנו כשאנחנו במסע.

3 תגובות בנושא “הדרך שלא נבחרה

 1. תודה אסתי על העומק הזה.
  "…אנחנו לא סוגדים לפסיעות הרגליים שלנו בדרך, כי אם נאמנים לרוח המפעמת בנו כשאנחנו במסע"
  משפט מכונן מבחינתי.
  יש זמנים בחיי האדם שאליהם מתנקזים כל הערכים, השיעורים והלמידה למבחן יישום אחד גדול.
  אני מרגישה שאנחנו חלק מתקופת מבחן רצינית, מבחן כנה, חסר מניירות וחיפויים שבו זמנית בוחן אותנו בכל הזירות ובשקט (או בעצם ברעש) מערער לנו את תפיסת המציאות המקובלת
  ואם כל זה לא מספיק, אז הוא גם שואל בלי רחמים שאלות נוקבות על החיים והמציאות שחשבנו שהיא מציאות.
  המשפט הזה שכתבת מעורר בי עוד יותר את אחת השאלות הגדולות – איזה רוח מפעמת בנו? כמה היא מקורית ומכוונת ע"פ המצפן הפנימי? ואולי אנחנו בכלל מכורים כבדים לרוח זרה?

  אהבתי

 2. "האם יש רק דרך אחת לבטא אמת גדולה, או שאמת גדולה – כוחה הוא בשיח ההדדי שלה עם החוויה, עם המציאות המשתנה"?
  אנחנו במציאות אולטרא משתנה ולגלות דרכים צדדיות זה כמו מים קרים לנפש עייפה…
  דווקא בימים שבהם המרחב הוא צפוף עם שדה ראיה מוגבל, כזה שמעמת אותנו עם אתגרים בכל המישורים והחזיתות, הדרך המוכרת והשיגרתית פתאום לא כל כך רלוונטית…והנוף כבר לא חינני… בדיוק בנקודת הזמן הזו אנחנו זקוקים לדרך מרעננת,יצירתית, אחרת, שתוביל אותנו לבחירות הנכונות,להתמודדות טובה יותר עם רגשות ואמונות …
  יכול להיות שהדרך הצדדית שאת מציעה אסתי היא דרך המלך בימים אלו.
  ותודה על זה.

  אהבתי

 3. "אולי זו ההזדמנות לשאול את עצמנו: מה מתוך מה שאנחנו מקיימים – הוא חי ורענן, מחובר לשורש ויונק ממנו, ומה – הוא חומר מנותק, שמזמן לא מחובר למהות, ורק רובץ ותופס מקום במרחב המציאותי?"
  ואוו! איזו קריאת השכמה! המציאות קוראת אותנו לניעור. לזעזוע ואולי אפילו לביעור חומרים מנותקים מהמהות.
  תודה אסתי. לוקחת את דברייך עמוק פנימה. מתפללת לבהירות בשאלות הללו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s